Час вжити заходів, Нестримні: як адаптивний спорт сприяє швидшій реабілітації та reintegracji ветеранів і осіб з обмеженими можливостями.
Ветеран Богдан Ключка навесні 2022 року став добровольцем 110-ї окремої механізованої бригади, де служив кулеметником. Він брав участь у захисті територій навколо Красногорівки, розташованої неподалік Авдіївки. Під час виконання бойового завдання отримав поранення і втратив ногу. Після проходження курсу протезування та реабілітації Богдан повернувся до роботи та відкрив для себе нові захоплення: ампфутбол на траві і волейбол в закритих приміщеннях.
"Це шанс для мене підтримувати свою фізичну активність та знаходитися серед людей з подібним досвідом," - ділиться думками ветеран Богдан.
Він є членом черкаської команди МСК "Дніпро", яка організувала демонстраційне тренування для ветеранів та осіб з інвалідністю, що займаються ампфутболом. Цей вид спорту практикується на милицях і призначений для людей, які втратили кінцівки.
Адаптивний клуб МСК "Дніпро" став одним з 15 переможців конкурсу "Час діяти, Нестримні". Він отримав грантову підтримку від Благодійного фонду "МХП-Громаді" на умовах співфінансування в рамках програми реінтеграції військових та ветеранів "МХП Поруч". Також клуб отримав підтримку від Державної установи "Всеукраїнський центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", за сприяння Міністерства молоді та спорту України, в контексті соціального проєкту Президента України "Активні парки - локації здорової України".
"Наш Фонд ""МХП-Громаді" вже майже 10 років зосереджує свою діяльність на відновленні та розвитку українських громад. І коли ми півтора роки тому почали реалізувати програму підтримки військових та ветеранів "МХП Поруч", то зрозуміли, що саме заняття адаптивним спортом прискорюють шлях реабілітації та реінтеграції поранених військовослужбовців та людей з інвалідністю. Й наступним викликом для нас стало те, що у багатьох громадах немає сучасних адаптивних спортивних клубів із якісним інвентарем та навчених тренерів. Тож у межах грантового конкурсу "Час діяти, Нестримні" підтримали створення 15 адаптивних клубів у різних селах та містах країни", - каже Олександр Пахолюк, директор БФ "МХП - Громаді".
Нині на базі клубу МСК "Дніпро" займається більш як 80 ветеранів війни та людей з інвалідністю. Працюють секції: ампфутбол, волейбол сидячи, настільний теніс, стрільба з лука, паверліфтинг, легка атлетика. У планах - відкрити секцію з греблі на тренажерах і плавання.
"Наша мета полягає в створенні безбар'єрного середовища для людей з інвалідністю, зокрема тих, хто постраждав внаслідок війни, і саме цим ми активно займаємось. Проєкт орієнтований на відкриття і облаштування спортивних центрів та адаптивних клубів у громадах, де люди можуть займатися фізичною культурою, знайомитися з однодумцями та отримувати професійну підтримку від досвідчених тренерів, що сприятиме їхній реінтеграції в соціальне життя. Тому конкурс грантів для місцевих громад, що надає можливість отримати до 400 тис. грн на створення адаптивного клубу "Нестримні" у своєму населеному пункті, відкриває чудові перспективи для розвитку у цій сфері", - зазначає Олександр Божок, в. о. директора ДУ "Спорт для всіх".
У рамках конкурсу "Час діяти, Нестримні" відбувся освітній модуль, спрямований на підвищення професійних навичок та бухгалтерського супроводу. Тренери спортивних залів отримали сертифікати від Національного університету фізичного виховання і спорту України, підтверджуючи свої нові знання та вміння.
"Ми активно підтримуємо розвиток адаптивного спорту в нашій компанії 'МХП - Урожай' та в місцевій спільноті. Завдяки програмі 'МХП Поруч' у Черкасах були організовані інклюзивні змагання 'Звитяга Нескорених', в яких ветерани та люди з особливими потребами змагалися у веслуванні на тренажерах, жимі лежачи, аеробайках та ривку гирі. Ці заходи демонструють, що наші захисники є взірцем не лише на полі бою, а й у спортивній арені", - зазначає Олександр Воскобойнік, директор Центрального Хабу МХП 'МХП - Урожай'.
За словами заступника Міністра молоді та спорту України Сергія Тимофєєва, в Україні вже понад 80 адаптивних клубів, де проводяться заняття з джиу-джитсу, загальної фізичної підготовки, плавання, скандинавської ходьби, регбі та стрільби з лука. Усі напрями адаптовані для людей з інвалідністю.
Однією з ключових задач Міністерства молоді та спорту України на сьогодні є розвиток адаптивного спорту, що має на меті створення комфортних умов для ветеранів війни, осіб з інвалідністю та людей з обмеженими можливостями, щоб вони могли брати участь у фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходах. Це сприятиме відновленню їх фізичного здоров'я та поліпшенню психоемоційного стану. Адаптивний спорт відкриває двері до активного соціального життя, допомагає знайти однодумців та відчути власну силу. Адаптивні клуби забезпечують безпечний простір не лише для якісного фізичного та психічного відновлення, а й для соціальної інтеграції, допомагаючи долати бар'єри та відновлювати впевненість у своїх можливостях. Такі ініціативи, що включають співпрацю держави, бізнесу та громадських організацій, сприяють формуванню інклюзивного суспільства, де кожен менеджер усвідомлює важливість адаптивного спорту, а кожен учасник має можливість вести активне життя, відновлюватися та взаємодіяти з іншими, - зазначає Сергій Тимофєєв, заступник Міністра молоді та спорту України.